مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی:

ثبت منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی در خراسان‌شمالی به عنوان ذخیره گاه ‘زیست کره’

به گزارش بجنوردزیبا به نقل از ایرنا، سید اصغر مطهری اظهار کرد: مطالعه اولیه برای ثبت منطقه گلیل و سرانی به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره انجام شده و به تایید نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان رسیده است.
محیط زیست خراسان شمالی

وی افزود: برای انجام مطالعات در این زمینه، 500 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

مطهری اظهار کرد: فرم ها و اسناد مربوط به معرفی منطقه گلیل و سرانی به عنوان ذخیره گاه زیست کره پس از تایید استاندار تا 10 روز دیگر به تهران ارسال می شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا با پیگیری‌های لازم، ثبت این منطقه به عنوان زیست‌کره در یونسکو نیز به تایید برسد تا بتوانیم از حمایت‌های معنوی و مادی بین المللی برای اجرایی شدن برنامه‌های مربوط به آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در طول برنامه ششم توسعه هر ساله اعتباراتی برای اجرای برنامه‌های مربوط به ذخیرگاه زیست‌کره در استان اختصاص پیدا می‌کند افزود: این امر در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز مصوب شده است و امید می‌رود بتوانیم تا سال 97 برنامه های مزبور را اجرایی کنیم.

مطهری گفت: ذخیره گاه های زیست کره با رویکرد استفاده از روش‌های نوین برای مدیریت مناطق حفاظت شده و نیز عرصه‌های طبیعی تعریف می‌شوند و تلاش بر این است تا صیانت و محافظت از این عرصه‌ها و نیز بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در این مناطق با مشارکت‌های مردمی انجام شود.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با 18 هزار هکتار وسعت در شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی در مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد که دارای ذخیره‌گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است، این منطقه قسمتی از رشته کوه‌های موسوم به ‘کپه داغ‘ را تشکیل می‌دهد و از مناظر زیبایی برخوردار است.

گلیل و سرانی در 60 کیلومتری شهر شیروان قرار دارد. این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، 27 تیرماه سال 50 منطقه حفاظت شده اعلام شد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری علامت گذاری شده اند *