ضرب المثل‌های ترکی با لهجه بجنوردی

یکی از زبان های قدیمی و رایج در بین مردم خراسان شمالی زبان ترکی می‌باشد.ترکی شمال‌خراسان تفاوت زیادی با ترکی استانبولی و حتی آذری دارد. مردم ترک زبان بجنورد با لهجه خاصی صحبت می‌کنند و در بین این اقوام ضرب المثل‌های زیادی وجود دارد که از این ضرب‌المثل‌ها در بین مردم زیاد استفاده می‌شود و ما در سایت بجنوردزیبا سعی داریم بتنوانیم اکثر این ضرب المثل‌ها را برای استفاده شما عزیزان معرفی کنیم.

 

  • آت آلماغا جوانه یوله، قز آلماغه قوجانه

جوان را برای خرید اسب و پیر را برای انتخاب دختر و همسر برای دیگران بفرست.

در این ضرب المثل‌ تاکید بر احترام به پیران و تجربه دیده‌ها می‌شود و کنایه از آن است که در موقعیت‌های دشوار و حساس از نقطه نظرات کسانی که اهل تجربه هستند، استفاده کن. چرا که جوان تنها برای خرید اسب که چالاکی آن را می‌پسندد، مناسب هست. اما برای مقوله ازدواج وهمسرگزینی بهتر است از تجربه افراد با تجربه استفاده کنی و پیر را که دنیا دیده هست برای انتخاب همسر آینده بفرست تا براساس تجربه، همسری مناسب را برای تو برگزیند

 

  • بئل دسته‌دن چولی اولماس

از دسته بیل صافی پلو ساخته نمی‌شود

منظور این است که دسته بیل، در ابتدا شاخه نازک و قابل انعطافی بوده است و حالا کلفت شده است و دیگر خم نمی‌شود که با آن چلو صافی بسازند. اینت مثل را در مورد تربیت کودکان می‌گویند.چون انسان تا کودک و قابل انعطاف است می‌شود تربیتش کرد و وقتی بزرگ شد کار تربیت مشکل میشود.

 

  • توی تماشه گره آسنده

عروسی برای تماشاگر آسان است

منظور این است که هر کاری برای کننده اش مشکل است، هر چند در نظر برخی افراد غیرمرتبط آسان به نظ می‌آید. این مثل در لهجه غربی خراسان به صورت “توی تماشه چینین گیزنه آسان گلیه” بیان می‌شود.

 

ادامه دارد…

 

برگرفته ار کتاب تمثیل و مثل نوشته استاد خوب بجنوردی آقای اسماعیل سالاریان

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری علامت گذاری شده اند *