بازدید ناصرالدین شاه از بش‌قارداش

وقتی که ناصرالدین شاه در سفر اول خود به قصد زیارت به مشهد می رفت مسافرت او از طریق بجنورد انجام گرفت که چند روزی در بجنورد توقف نمود.

مسافرت ناصرالدین‌شاه در اواخر قرن سیزدهم در حدود ۱۳۰ سال پیش اتفاق افتاد.

ناصرالدین شاه در بجنورد

زمانی که نزدیک‌ترین راه تهران به خراسان راهی بود که از تهران به فیروزکوه، سمنان،بسطام یا شاهرود و بعد از راه میامی و جاجرم به جلگه سنخواست و از آنجا از طریق دربند وارد دره شوقان می‌شد تا به روستاهای «چهاربید» و «کتلی» می‌رسید و از آنجا تنها راهی که یک کالسکه می‌توانست از ارتفاعات آلاداغ بگذرد و به جنگل بش‌قارداش برسد فقط «تخته باشقی» بوده است که بعد از عبور از خشکه‌زو به ذوالفقار می‌رسید. از پایین پای روستای فیروزه می‌گذشت و وارد جلگه بش‌قارداش می‌شد این راه امروزه هم قابل استفاده است.حتی با اتومبیل هم می‌شود از همین مسیری که اسم بردیم به سنخواست، جاجرم و از آنجا به میامی و بالاخره به شاهرود و از آنجا به تهران رفت. وزارت راه با مطالعاتی که انجام داده مشخص شده که این جاده یعنی راه مشهد، بجنورد، جاجرم و میامی نزدیکترین راه به تهران است و امروز مشغول ساخت جاده‌ای هستند که مشهد را از همین طریق به تهران متصل کند، منتهی هنوز این راه افتتاح نشده در همین سفر بود که ناصرالدین شاه در بجنورد متوقف کرد و سردار مفخم وی را به تماشای «بش‌قارداش» برد. ناصرالدین‌شاه از دیدن این همه زیبایی در این منطقه کوهستانی دچار حیرت شد. به ساختمان مخروبه‌ای که در بغل کوه احداث شده بود نظری افکند و دید که این ساختمان هم عمرش را کرده باید آن را خراب کنند. بعد از تماشای دوروبر خود و اطراف بش‌قارداش و دیدن چشمه هایی که از زیر کوه از چند نقطه، آب فرو می‌ریخت و راه خود را به طرف پایین دره کج می‌کرد و پیش می‌رفت رو به سردار کرد و گفت: «یارمحمد خان» تو از این همه آب و دره‌ای که زیبایی خیره کننده‌ای دارد باید برای مرد شهر یک تفرجگاه خوب و آبرومند بسازی که هرکس که این تفرجگاه را میبیند از تماشای این استخر هم لذت ببرد و هم تنی به آب بزند. این ساختمان هم در حال فروپاشی است به هرحال خودت باید این کار را انجام بدهی.

در شماره ۶۱ سال پانزدهم مجله میراث جاویدان مطلبی درباره بش‌قارداش توسط رقیه زعفرانلو نوشته شده است که اسدالله صفاریان لطف کرده این نوشته را در اختیار نویسنده قرار داده راجع به بش‌قارداش مطالبی درج شده که با آن شناختی که یک بجنوردی از بش‌قارداش دارد کاملا متفاوت است. از زمان کودکی که ما به بش‌قارداش می‌رفتیم، بش‌قارداش را به عنوان یک تفرجگاه می‌شناختیم. بش‌قارداش الان هم برای هر بجنوردی همین مفهوم را دارد که انسان دلش می‌خواهد روزهای تعطیل را در آنجا بگذارند و از آب و هوای آن لذت ببرد. در وقف نامه‌ای هم که از این بنا به جا مانده برای ما روشن می‌کند که هدف از ساخت این بنا چه بوده است.

برگرفته از کتاب شهر من بیجن‌یورد نوشته رضا تاثیری

یک نظر

  1. بسیار عالی
    از مطالبتون لذت بردیم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری علامت گذاری شده اند *