ساخت کارخانه کمپوست همچنان در بلاتکلیفی است/دفن غیر بهداشتی زباله های خراسان شمالی

روند ساخت کارخانه کمپوست در بجنورد طولانی شده است و در حال حاضر طولانی شدن روند آغاز عملیات اجرایی این کارخانه و بلاتکلیفی دفن اصولی زباله ها به دلیل معضلات زیست محیطی، بهداشتی و مشکلات و گلایه هایی را به دنبال داشته است که تنها با راه اندازی کارخانه کمپوست می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

به گزارش بجنورد زیبا به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، كارخانه كمپوست بجنورد كه در ۱۵ كیلومتری شمال مركز خراسان شمالی در تیر ماه ۹۱ به بهره برداری رسید و قرار بود زباله های تولیدی در شهرهای بجنورد،شیروان،آشخانه و اسفراین را بازیافت كند،تنها پس از هفت ماه فعالیت به دلیل برخی مشكلات زیست محیطی از جمله تولید بوی نامطبوع و اعتراض اهالی روستاهای اطراف آن تعطیل شد.
اکنون چند سال از تعطیلی این كارخانه و مسأله دفن غیراصولی زباله های شهر بجنورد در دامنه های كوه باباموسی و مشكلات آن می گذرد.
در حال حاضر مکان جدید برای ساخت کارخانه کمپوست انتخاب و تمام مجوزهای زیست محیطی برای آن صادر شده است و مسولان نوید می دهند که هیچ گونه نگرانی از بابت تولید بوی نامطبوع و اذیت شدن ساكنان روستاهای اطراف در ساخت مجدد کارخانه وجود ندارد.
با این وجود مردم چند روستای مجاور مکان انتخاب شده برای ساخت كارخانه کمپوست به این گفته مسئولان اعتماد ندارند و همچنان مخالف راه اندازی دوباره این كارخانه هستند؛ مخالفتی كه بازگشایی كارخانه كمپوست بجنورد را بلاتكلیف كرده است.

یکی از عضو شورای سابق روستای نجف آباد در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه در حال حاضر چندین روستا با ساخت کارخانه کمپوست در مکان جدید مخالف هستند،می گوید: در حال حاضر بسیاری از مردم در این روستا و روستاهای همجوار به استان های دیگر مهاجرت کرده اند که با راه اندازی کارخانه کمپوست و ایجاد آلودگی های زیست محیطی که این کارخانه به دنبال دارد سبب مهاجرت همین خانوارهایی باقیمانده خواهد شد.
وی با گلایه از مسولان می گوید: مسولان هیچ تعهدی برای ایجاد نشدن مشکلات همانند کارخانه کمپوست قبلی را به مردم نمی دهند.
وی با اذعان به اینکه اکنون فاصله مکان انتخاب شده برای ساخت کارخانه کمتر از چهار کیلومتر از روستا است،می افزاید: با راه اندازی کارخانه کمپوست اقتصاد روستا که بسته به کشاورزی است از بین خواهد رفت و ما عملا دیگر قادر به کشاورزی در این محل نیستیم.

مکان جدید ساخت کارخانه کمپوست از لحاظ زیست محیطی تمام مجوزها را دریافت کرده است

مدیر کل محیط زیست خراسان شمالی می گوید: تمام مجوز های زیست محیطی براساس بررسی هاس کارشناسانه برای مکان جدید ساخت کارخانه کمپوست صادر شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه بیش از ۳۰ سال است که زباله های شهر بجنورد در منطقه باباموسی دفن می شوند، این منطقه دیگر ظرفیت پذیرش زباله را ندارد و جابجایی محل دفن زباله به مکانی جدید بسیار ضروری است.
علی اصغر مطهری چند سال قبل پس از اینکه تنها کارخانه کمپوست استان واقع در شهرستان بجنورد تعطیل شد، مسئولان امر انتخاب یک زمین جدید برای احداث کارخانه ای دیگر را در دستور کار قرار دادند.
مطهری می گوید: این اداره کل پس از بررسی این مکان مجوز زیست محیط را صادر کرد که در بررسی ها تمام جوانب را در نظر گرفته و به طور جدی به جوانب مختلف توجه کرده است.
وی می گوید: اکنون باید اجرای زیرساخت های کارخانه انجام شود.
وی اضافه می كند: مردم و اهالی روستاهای مجاور كارخانه كمپوست به اندازه ای از فعالیت سابق كارخانه ناراضی و گلایه مند هستند كه اكنون در برابر فعالیت دوباره كارخانه كمپوست مقاومت می کنند.
وی تصریح کرد: با وجود فاصله بیش از حد استاندارد ساخت کارخانه با محل سکونت با راه اندازی کارخانه کمپوست جدید، هیچ مشکلی را برای ساکنان روستاهای مجاور به دنبال نخواهد داشت.

آمادگی کامل برای اجرای کارخانه کمپوست وجود دارد

مدیرعامل سازمان پسماند استان در این باره به خبرنگار ما می گوید: در سال های گذشته طرح راه اندازی کارخانه کمپوست در بجنورد اجرایی شد که این طرح به دلیل مشکلات فنی شکست خورد.
روح الله عظیمی با بیان اینکه مشکلات اجتماعی که در زمان فعالیت کارخانه کمپوست گذشته به وجود آمد موجب شده تا مسئولان دستگاه های مختلف برای راه اندازی مجدد کارخانه با وسواس بیشتر و حساس تر نسبت به اجرای این مسئله فعالیت کنند، می افزاید: درحال حاضر زمین جانمایی شده برای ساخت کارخانه کمپوست جدید مشخص شده است و تمام مجوزهای زیست محیطی را دریافت کرده است.
مدیرعامل سازمان پسماند با بیان اینکه برای فعالیت کارخانه کمپوست جدید تمام جوانب بررسی و تمام استاندارد ها رعایت شده است و مکان جدید انتخاب شده با نزدیک ترین روستا پنج کیلومتر فاصله دارد، می افزاید: اکنون طرح اجرای کار تهیه و مطالعات قانونی آن انجام شده است و تمام مجوز ها از لحاظ قانونی و مورد نیاز از سازمان محیط زیست و کارگروه پسماند دریافت شده است و از لحاظ فنی هیچ مشکلی در آینده ندارد.
عظیمی اضافه می کند: قرارداد اجرایی دفن گاه زباله شهری با سازمان همیاری شهرداری بسته شده و با حل شدن ریزه کاری های باقی مانده عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.
وی ادامه می دهد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح اختصاص یافته است و مشکل اعتبار وجود ندارد.
عظیمی با بیان اینکه به ازای هر نفر ۶۲۰ گرم در روز زباله تولید می شود، خاطرنشان می کند:در حال حاضر دفن زباله در کوه باباموسی بهداشتی و اصولی نیست.

عملیات اجرایی تجهیز دفن گاه شهری زباله به زودی آغاز می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی در این باره می گوید: جانمایی کارخانه کمپوست در محل جدید مصوب شده است و از لحاظ زیست محیطی از سوی محیط زیست تایید شده است.
محمد حسین علی نیا با بیان اینکه مطالعات زیست محیطی در این زمینه اجرا شده‌است، می افزاید: عملیات اجرایی تجهیز دفن گاه زباله به زودی آغاز می شود.
علی نیا خاطرنشان می کند: براساس مطالعات مکان انتخاب شده قطعی شده است و اکنون مقاومت های اجتماعی وجود دارد که مردم با توجه به مشکلات قبلی کارخانه کمپوست در برابر ساخت کارخانه جدید مقاومت می کنند که این اعتراض ها مبتنی بر مباحث علمی و کارشناسانه نیست.
علی نیا با بیان اینکه صحبت های مختلفی با مردم داشتیم و توضیحات کامل توسط کارشناسان ما و مقامات مختلف وجود داشته است ساخت کارخانه جدید مشکلات کارخانه قبل را نخواهد داشت، اضافه می کند:در حال حاضر مشکل اجتماعی نیز حل شده است و مقاومت مردم مبتنی بر بحث کارشناسی نیست.
وی با بیان اینکه براساس استاندارد ها حداکثر یک هزار و دویست متر باید کارخانه کمپوست از محل سکونت فاصله داشته باشد در حالی که اکنون محل انتخاب شده از آخرین سکونتگاه پنج کیلومتر فاصله دارد و استاندارد های فاصله ای حتی بیشتر از میزان استاندارد رعایت شده است، خاطرنشان می کند: این منطقه ۳۰ هزار هکتار مرتع است و زمین های کشاورزی در این منطقه وجود ندارد و براساس کارشناسی های انجام شده مجوزهای محیط زیست دریافت شده و مردم اطمینان داشته باشند که هیچ مشکلی در آینده برای آنان وجود ندارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی می گوید: حتی با راه اندازی کارخانه کمپوست درخود کارخانه کمپوست و صنایع وابسته آن برای مردم روستاهای همجوار ایجاد اشتغال می شود.
وی می افزاید: طی هفته آینده جلسه ای به منظور تصمیم گیری نهایی برای شروع عملیات اجرایی این کارخانه تشکیل می شود.

انتهایی پیام/محسن محمدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری علامت گذاری شده اند *